Čtvrtá neděle adventní – čas, kdy už je drtivá většina národa naladěna svátečně a smířlivě a popřála klidné svátky i lidem, se kterými se obvykle ani nezdraví, čas, kdy je vygruntováno v domácnostech a někde i v duších, čas zvolnění a smíru. Vysmýčil jsem byt a dumám nad zprávou z novin, že na půlnoční chodí do kostela více lidí, než kolik se jich hlásí k víře v Boha (jakéhokoliv).

Podobnou myšlenkou se zřejmě zabýval i někdo v České televizi a rozhodl se s tím něco udělat, hlavně rychle, Vánoce jsou za dveřmi. Jinak si nedokážu vysvětlit, že první zprávou v předvečer Štědrého dne je informace, že „řády se soudí o část majetku, finanční náhrada jim nestačí“. Plurál je poněkud přehnaný, protože se hovoří jen o jedné kauze, a to o budově v Řevnicích (důsledně titulované zámeček, původně sídlo správy přilehlého statku). Starosta Řevnic ukazuje spravenou budovu, ve které je umělecká škola, hraje se tam na klavír a člověku je teskno, jaká se děje křivda malým umělcům a obci, která tak dobře pečovala o svůj právoplatný majetek. Starosta vyjádří názor, že mu přijde nespravedlivé něco vracet, ovšem nezazní, proč, zato se nám od poslance za ČSSD Jana Mládka dostane ujištění, že zákon je špatně napsán a že sociálním demokratům by se něco takového nestalo. (A my mu rádi věříme, z dílny sociálních demokratů by jistě zákon o restitucích nevzešel.)

Co kupodivu v reportáži chybí, je příčina celého sporu, tedy proč dominikáni budovu žádají. Pro Českou televizi není příčina sporu podstatná, fakta jsou spíše na obtíž, hlavní je dostat z lidí emoce. Podobně se k příčině sporu nevyjadřuje ani starosta Řevnic, ani poslanec Mládek, zástupcům Církve vystřihli redaktoři zpravodajství do vysílání dvě nicneříkající věty. Člověku tedy nezbývá, než se poradit s jinými, internetovými zdroji, což je ale pro běžného konzumenta zpráv českých médií věc samozřejmá a rutinní – ostatně i vědci si své informace obvykle ověřují z více zdrojů.

První zjištění – celá kauza je tři dny stará. Od 20. prosince viselo na internetu vyjádření mluvčího ČBK Tomáše Holuba, ze kterého bylo patrné, že existuje důvodné podezření, že stát porušoval své vlastní zákony a že se jedná o majetek vydaný protiprávně, přes zákaz tzv. blokačního paragrafu. Dominikáni vydali prohlášení o tom, že udělají smířlivé gesto a od soudu dočasně upustí, už před dvěma dny (21. 12. 2012), o zpravodajskou aktualitu se tedy rozhodně nejedná. Kupodivu, v reportáži ČT se slova jako blokační paragraf či neoprávněný majetkový převod neobjevila.

Nevím, jestli takové reportáže odradí někoho od návštěvy kostela v průběhu Vánoc, vím však naprosto jistě, že si – pro klid duše – dopřeji Vánoce bez České televize. Aspoň budu mít na zemi pokoj.

 


Tiskové vyjádření ČBK (

 

http://tisk.cirkev.cz/z-domova/mons-tomas-holub-k-narokum-radu-dominikanu-v-revnicich/)