Zas o něm mluvil! Ten se nebojí! Kdo o kom? Papež František o „duchu tohoto světa“! Mluvil o něm, opět několikrát po sobě, včera, v homilii při mši svaté v Domě svaté Marty ve Vatikánu... O duchu tohoto světa v protikladu k Duchu Svatému: „Útěcha ducha tohoto světa je hřích, útěcha Ducha Svatého je spása...“ To papež opravdu neví, že svět už není nepřítel křesťanství, že duchu tohoto světa se právě musíme přizpůsobit, abychom z křesťanství udělali něco, co je srozumitelné pro dnešního člověka?

Není možné dělat „takový pěkný kompot, trochu ducha tohoto světa a trochu Ducha Svatého,“ řekl včera papež František v Domě svaté Marty, „nelze je smísit!“ – Jenže právě takový kompot slyším dnes při každém druhém kázání v kostelích!

Je to tak: František je tak veliký modernista (= modernizátor, inovátor), že si může dovolit být konzervativní, ultrakonzervativní – a tlučhubové obou těchto táborů musejí zmlknout; z jejich „zásadních“ sporů, které už dlouho rozvracejí církev, papežova svatost a síla, která vyvěrá přímo ze samého Krista, dělá žabomyší války.

Papež z pokladu víry vynáší na světlo věci staré i nové (srov. Mat. 13, 52) – A TY STARÉ PŮSOBÍ JAKO NOVÉ – A TY NOVÉ JAKO NĚCO, CO UŽ CÍRKEV DÁVNO VÍ A UČÍ. MEZI VĚCMI STARÝMI A NOVÝMI NENÍ ŽÁDNÝ PROTIKLAD A ROZDÍL – POKUD JSOU OBOJÍ OD BOHA!

AMEN.