Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes odlétá na dvanáct dní do USA. Na jakousi stáž pro mladé nadějné politiky či co. Opouští jednání o sestavení vládní koalice, a to právě v rozhodující fázi – odůvodňuje to tím, že a) stejně o nic nejde, b) o tomto nic bude i v Americe informován mailem a mobilem, c) KDU-ČSL není strana jednoho muže, takže jej může při jednání nahradit místopředseda Stanislav Juránek, d) sociální demokraté také promarnili spoustu času.

Pavel Bělobrádek nám svým nečekaným politickým krokem poskytuje celou řadu zajímavých signálů, ne-li přímo informací. Za prvé: KDU-ČSL je strana konsolidovaná, bez vnitřních pnutí a skutečně nikoliv strana jednoho muže; představa, že by dnes odlétl na dvanáct dní do Ameriky Bohuslav Sobotka (kterého by nahradil u jednacího stolu dejme tomu Michal Hašek) – anebo že by se vznesl Andrej Babiš (kterého by nenahradil nikdo), je jistě úsměvná. Nepředstavitelná. Za druhé: politika, tedy jeho řemeslo a povolání, předsedu KDU-ČSL příliš nebaví; možná by se měl vrátit k veterině. Vyjednávání o koalici je jedna z největších zajímavostí a dobrodružství v politice, i zkušený politik takové dobrodružství podstupuje jen několikrát za celou kariéru – a je nepředstavitelné, že někdo, komu na jeho povolání záleží, by si to nechal ujít. Žádný chirurg neodmítne klíčovou operaci ani herec roli či významné představení. Za třetí: odejít od stolu uprostřed jednání je prostě hulvátství, je to nezdvořilé.

Předseda KDU-ČSL odlétá do Ameriky, aby se tam dozvěděl cosi nového o tom, jak se dělá politika. Třeba mu tam řeknou, že slušnost je základní ctnost i v politice. Tím spíš, když jí bylo tolik, té slušnosti, na lidoveckých billboardech.