SuperIgnorance

 

Doufám, že organizátoři této velké (ukázkové) české show nevynechají při turné Bihač a Srebrenicu. To jsou malá města, Karel Gott nemůže zpívat nad každým odkrytým hromadným hrobem? Ale Sarajevo, to už je přece metropole, tam by koncert zorganizovat mohli?

Malíři, i ti velcí, mívají někdy zvláštní druh humoru (a také různé politické názory) ? není proto nutné brát jejich slovo vždycky za stejnou nespornou hodnotu jako jejich obraz. Český malíř Kamil Lhoták byl proslulý tím, že stále vykřikoval, a to i na veřejnosti, že Asie začíná za Negrelliho viaduktem. Nyní se, vypadá to, tento názor prosadil i na oficiální rovině. A Česká republika jej vyveze až do Bruselu.

O co jde?

O novou definici Evropy. Bude při tom zpívat Karel Gott - a další hvězdy showbyznysu, bude to velká česká akce ? a bude mezinárodní. “Evropa 60 let bez válek? se to jmenuje. Rozumějte: ne 60 let od konce 2.světové války v Evropě. Ne - Evropa 60 let bez válek.

To si skutečně autoři tohoto sloganu myslí, že tisíce mrtvých na Balkáně zemřely v 90.letech jen tak, dobrovolně, bez války? Mezinárodní jednotky zasahovaly (a nezasahovaly?) také jen tak - nebylo proč? Nebo si opravdu někdo myslí, že Rakousko-Uhersko bylo euroasijskou velmocí - a Balkán opravdu nepatří do Evropy?? Divím se především tomu, že nikdo z lidí, kteří projekt exportovali a kteří o něm psali, se nezarazil a neřekl: Moment, válka je válka, i když není světová?

Dobře, Sarajevo je podle vás asi v Asii. Ale Haag ne. Mohli byste tedy aspoň zazpívat před budovou Mezinárodního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii?

Co vy na to?