F o r r e s t    G u m p    f o r    P r e s i d e n t

Forrest Gum, známý filmový příběh o americkém prosťáčkovi, se může vybavit při pohledu na prezidentskou předvolební kampaň ve Spojených státech amerických.

Pod vlivem některých našich domácích veřejnoprávních médií i mnohých filozofujících intelektuálů z celé Evropy bychom si mohli vytvořit následující obraz americké politiky a veřejného života posledních let: nekompetentní vláda v čele s ”kovbojem“ žene svůj národ a celý svět vstříc jisté katastrofě.

Rázné postoje, zjednodušující až černobílý přístup hlavního hrdiny k řešení každodenních problémů vede na plátně k sérii komických situací a trapasů. Houževnatost, s jakou mladý muž jedná dle svého vnitřního kompasu, vykouzluje na tváři diváka přinejmenším pobavený úsměv - a u ostatních postav film vzbuzuje pohrdlivý výsměch. Bavíme se náramně a v duchu si myslíme: to co se ve filmu jeví jako komedie, bychom v našem reálném životě považovali minimálně za tragikomedii...

Jenže režisér vyloží karty. Na konci pochopíme, že Forrest Gump je skutečným hrdinou svého života. Úsměv nám ztuhne na rtech. Hranice mezi rozumnými a hlupáky leží v Americe někde jinde.

Jsem přesvědčen, že Forrest Gump by v letošních peidentských volbách hlasoval pro George W. Bushe. Rozumí jeho postojům, věří stejným hodnotám. Souhlasí s jeho rozhodnutími. Budoucnosti se neobává. Již dříve si zvolil hrdinu z filmového plátna. A jak historie ukázala, učinil dobře. Bylo to dobé i pro nás, ”rozumné“ Evropany. Jeho prezident se tehdy jmenoval Ronald Reagan. 


Zdeněk Vaverka