M i s t r o v s t v í     r e p u b l i k y     v    d e m a g o g i i 

 

”Který problém byste, s vědomím, jaké má Senát pravomoci, chtěla v Senátu především řešit?“ zeptal se Zuzky Rujbrové, komunistické poslankyně a kandidátky na senátorku moderátor včerejšího pořadu Události, komentáře na ČT1.

”Já jsem slíbila svým voličům, že první zákonodárnou iniciativou, kterou podám, bude zrušení Senátu,“ zněla odpověď. To už by pak člověk ani nemusel sledovat další průběh rozhovoru, aby věděl, na čem s ní je ? i když i pak přišly pecky podobného rázu, například když v jednom jediném souvětí, pravda, rozvitém, pochválila svého protivníka ve druhém kole senátních voleb na Blanensku za korektní kampaň a současně jej, bez nejmenšího důkazu, obvinila, že jeho tým strhává její plakáty... Komunistická strana Čech a Moravy je, jak se zdá, stále ve formě ? je jako sportovec, který co chvíli překoná na nějakých závodech svůj vlastní národní rekord. A to, co Zuzka Rujbrová prohlásila, je podle mého názoru opravdový rekord ve schopnosti vtěsnat do co nejmenšího počtu slov co největší obsah demagogie (v televizi, jak známo, musíte umět být struční).

Zuzka Rujbrová je poslankyně; vydělává ročně statisíce korun za to, že připravuje zákony; současně je advokátka a vydělává další statisíce za to, že umí s těmi zákony dobře zacházet. Zuzka Rujbrová je poslankyně. Při volbách do Poslanecké sněmovny ale neřekla voličům, že nechce dokončit svůj mandát, o který se tehdy ucházela, a že v prostředku jeho vykonávání bude chtít získat mandát do jiného zákonodárného sboru, navíc do takového, jaký podle jejího (aspoň toho deklarovaného) názoru vůbec nemá být... Zuzka Rujbrová je dáma poněkud pochybné politické mravnosti.

Zuzka Rujbrová kandiduje do Senátu, který podle ní nemá být. Myslím si, že si myslí, že stejně bude, protože jinak by se tak snadno nevzdávala židle jisté za nejistou.

Zuzka Rujbrová kandiduje do Senátu a jako první krok senátorky (pokud bude, Bože nedej, zvolena) chce navrhnout zrušení Senátu. Senátorka má zákonodárnou iniciativu, ale Zuzka Rujbrová je dlouholetou poslankyní a jako poslankyně má rovněž zákonodárnou iniciativu; nemusí být tedy zvolena do Senátu, aby mohla navrhnout zákon o jeho zrušení. Ovšem v Poslanecké sněmovně nikdy nic podobného nenavrhla.

Zrušení Senátu je komplikovaná záležitost, nestačí na to obyčejný zákon. Znamenalo by to přepracování celé ústavy. Má Zuzka Rujbrová připravený text novelizované ústavy? Pokud ano, proč ho nepředložila k diskusi veřejnosti?

Zuzka Rujbrová je demagog.