Do naší obce na Rakovnicku zavítal 17. července 2019 premiér Andrej Babiš spolu s ministry zemědělství, životního prostředí a dopravy. Řešila se výstavba retenčních nádrží a boj se suchem.

Sucho je u nás opravdu značné, letos se nám poprvé stalo, že se z třešní na stromech staly v době zralosti rozinky. Kdo nezaléval meruňky, sklízel křížaly.

Zajímavý byl také údaj, který uvedl ředitel povodí Vltavy: dne 17. července 2019 protékalo Rakovnickým potokem (to je klíčový tok na Rakovnicku) v úseku pod Rakovníkem 54 litrů vody za sekundu. Z toho 50 litrů byl přítok z rakovnické čistírny odpadních vod a pouhé 4 litry samotný potok! To myslím nepotřebuje komentář.

Mohu-li ze zhruba hodinové diskuse soudit, je premiér velmi obratný řečník, s lidmi to umí a intelekt mu také nechybí. V problematice, kterou znal velmi okrajově (ptal se ředitele povodí, kam teče Ohře:-)), se neuvěřitelně rychle zorientoval a na tiskové konferenci už mluvil jako zasvěcený odborník. Prostě těžká váha, se kterou to opozice nebude mít lehké.

Z jednání mám celkem dobrý pocit. Se stavbou nádrží to vláda myslí vážně – a cokoli, co zmírní sucho na Rakovnicku, je vítané.

A to nemluvím o prognóze, kterou jsme si nechali jako sdružení obcí regionu zpracovat a která ve výhledu dvaceti let hovoří o dalším výrazném prohlubování sucha.