Pokud někdo pochybuje, zda malá Česká republika potřebuje dvoukomorový parlament, má nyní po ruce důkaz, že ano. Senát včera (19. července 2017) schválil bez rozpravy celou řadu mezinárodních smluv – a jednu neschválil: smlouvu o leteckých službách mezi Saúdskou Arábií a Českou republikou, kterou (spolu s hromádkou dalších podobných smluv o letecké dopravě) předkládal v horní komoře Parlamentu ministr dopravy Dan Ťok.
Smlouvu zcela standardní, umocněnou navíc i tím, že českého i saúdskoarabského leteckého dopravce spojuje dnes stejný nadnárodní koncern.
Uspěl senátor Václav Láska (Strana zelených), který vyzval Senát k uplatnění „vlastního rozumu“ a rozpoutal debatu, ve které sice zazněly i hlasy, které upozorňovaly na to, že jde o ryze hospodářskou otázku, ale převládala bojovná protiislámská vystoupení a bylo možno slyšet i srovnávání s Čínou, která (pokud jsem příspěvku porozuměl dobře) z toho vyšla jako režim daleko humánnější než ten saúdskoarabský...
V závěrečném hlasování pak Senát smlouvu o leteckých službách neschválil. Pro sice hlasovalo 35 zákonodárců a proti jen 15 – ale to stačilo, aby nebylo naplněno potřebné kvorum a smlouva tak spadla pod stůl.
Letadla mezi Prahou a Rijádem kvůli tomu ovšem létat nepřestanou, nic podstatného se nezmění. Každý, kdo si koupí letenku do Rijádu, bude muset i nadále podepsat, že bere na vědomí, že dovoz zbraní, drog a křesťanské literatury do cílové země je zakázán... Jen, jak konstatoval Dan Ťok, to bude mít letecký personál o něco komplikovanější, než by mohl mít.
Podstatné ovšem je, že český Senát výrazně přispěl k vítězství demokracie na Arabském poloostrově. Občané Saúdské Arábie už dnes za to po statisících podepisují děkovnou petici.