Mezi dvěma zeměmi je plot; nepříliš vysoký ve srovnání s jinými podobnými ploty – ale stačí na to, aby nikdo nemohl přecházet sem a tam. Na jedné straně plotu stojí po zuby ozbrojená armáda konsolidovaného, vcelku mocného státu. A na druhé straně houfy ozbrojené kamením a zápalnými láhvemi.
Je to válka? Obě strany jsou ochotné umírat a zabíjet, obě strany mají na mysli nějaké území, jedna by je chtěla obsadit – a druhá je odhodlaná je hájit. Je to tedy válka. Je to jedna z podivných podob války, se kterými se setkáváme v dnešním světě.
Ale toto je jen jedna z bitev války, která se vede především v kabinetech světových velmocí tisíce kilometrů odtud. Proto se Palestinců více než cokoli, co se může stát mezi nimi a Židy, dotkl úřední akt, jenž stvrdil zásadní změnu postoje stále ještě největší mocnosti na světě – přestěhování americké ambasády do Jeruzaléma.
Palestinci chtějí, aby je Izraelci zabíjeli – kdyby to nechtěli, nešli by přímo před hlavně jejich zbraní, nešli by tam, kde, jak Izrael jasně dopředu vyhlásil, bude zabíjet.
Šílená smrt v šílené válce. Palestinci nepočítají s tím, že by se dnes nebo zítra jejich bojovníci trvale zakopali na židovském území. Vědí, že rozhodující vítězství nezískají na této frontě své války, přesto útočí, jejich velitelé, kteří pobíhají mezi nimi, je ženou a povzbuzují. Protistrana střílí a útočníci umírají. Židovský voják na této frontě nezahynul ani jeden. Podivná válka.
Jde o to, aby se umíralo – aby se umíralo a mohlo se psát o tom, že se umírá.
Izraelci zabíjejí – kdyby nechtěli zabíjet, nezabíjejí: dokázali by se ubránit i jinými prostředky, ale chtějí Palestince zastrašit. Jak dlouho zastrašený člověk vydrží zastrašený? Na jak dlouho je možno zastrašit několikamilionový národ? Zdá se, že jsou otázky, které si židovský stát neklade.
Cílem Palestinců v této bitvě u pohraničního plotu, v bitvě s desítkami mrtvých a tisíci raněných, je propagandistický výsledek. Aby se řeklo: Izrael zabíjí neozbrojené demonstranty. Cílem je takto povzbudit skomírající solidaritu muslimského světa a dalším cílem je zbavit Izrael pokud možno co nejvíc podpory veřejnosti západního světa.
Bojuje se, lidé umírají.
Izraelci se chovají, jako by chtěli co nejlíp naplnit předložený palestinský scénář. Střílejí do v podstatě neozbrojených lidí. Ne vodními děly, případně gumovými projektily, nýbrž ostrými náboji, a prohrávají. Hájí své území a prohrávají. Prohrávají další bitvu o trvalou a zabezpečenou existenci Státu Izrael.