Je to především výborné varování pro členy sociálnědemokratické strany, kteří právě hlasují o tom, zda má smysl vstupovat do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše: ANO už svoji parlamentní většinu má a dnes (22. 5. 2018) to znovu potvrdilo: je to koalice ANO + SPD + KSČM. A ke KSČM patří, nejen podle svého dnešního hlasování, i sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna; z komunistů se zato zdržel hlasování Jiří Dolejš a z „anistů“ Radek Vondráček. Externím velitelem této koalice je prezident republiky Miloš Zeman.
Právě ve prospěch prezidenta Zemana zmíněná koalice rozhodla, a to v rozporu s předchozími dohodami uzavřenými na půdě sněmovny, že se dnes nebude v Poslanecké sněmovně jednat o prezidentově chování v kauze novičok.
Praporec s portrétem Miloše Zemana vysoce zdvihl nad hlavu především komunistický poslanec Leo Luzar; to on vyhlásil ve sněmovně návrh na stažení tohoto bodu programu. V debatě, která se pak nekonala, ovšem nepromluvil, ale o to víc žvanil v médiích. Tak podle něj „parlament nemá mandát kritizovat přímo zvoleného prezidenta“ – u všech všudy, co je to za nesmysl? Kde v ústavě stojí něco takového, prosím pěkně? Podle Luzara se dokonce koná „hon na přímo voleného prezidenta“... A to proč? „Protože mluví pravdu!“
Pokud mluví pravdu o výrobě novičoku v Česku Miloš Zeman, potom lžou všichni, kdo říkali opak, tedy premiér, ministr zahraničí (oba z hnutí ANO!), tajné služby, příslušný sněmovní výbor... Lžou? To nikdo z členů koalice přímo neříká, jenom se hájí prezident, který musí být nedotknutelný. Proč? To opravdu nevím.
Prezident Miloš Zeman členy své koalice zpracovává systémem cukru a biče: drží u moci Andreje Babiše – ale zároveň nechává prosakovat chýry, že by mohl vyvolat v život nepolitickou vládu bez Babiše; legitimizuje bolševiky účastí na jejich sjezdu – ale tam mluví o zločinech komunismu tak, že předseda KSČM se ani neodváží zvednou zrak z předsednického stolu; všemožně dává najevo vladařskou přízeň Tomiu Okamurovi – ale klidně podpoří vládu se sociálními demokraty, čímž Okamuru vyšachuje z jeho vytouženého podílu na výkonné moci... Kdo má Miloše Zemana za spojence, nepotřebuje protivníky...
Pravicová opozice reaguje na vyřazení tématu novičok z programu schůze snahou využít další možnost podle jednacího řádu sněmovny: sbírá podpisy pro svolání mimořádné schůze, stačí jich 40, takže mimořádná schůze asi bude. Další vývoj se dá lehce odhadnout: koalice ANO + SPD + KSČM neschválí program mimořádné schůze, a tak vyjádřit se budou moci jen lidé s přednostním právem, členové vlády, funkcionáři sněmovny, předsedové klubů.
Má taková schůze smysl? Má, jistěže ano. Je třeba využívat všech možností, které opozice má ještě k dispozici.