ODS, Starostové a nezávislí a snad i některé jiné strany by šly do koalice s hnutím ANO, pokud by navrhlo na úřad premiéra jinou osobu než trestně stíhaného Andreje Babiše; ale ANO (a ANO = Babiš) na Babišovi trvá. I sociálním demokratům Babišovo trestní stíhání vadilo – ale v zájmu vlasti se zapřeli a do vlády s Babišem půjdou; jsou to totiž vlastenci. Ještě větší patrioti jsou politici z KSČM, těm trestně stíhaný premiér nevadí vůbec – dá-li jim ovšem dostatek postů v orgánech sněmovny, na ministerstvech a ve správních a dozorčích radách, jak řekl předseda KSČM Vojtěch Filip: je už třeba skončit s „nepolitickou politikou“ a ve státních firmách mají sedět politici.
Hnutí ANO argumentuje, že Andrej Babiš vyhrál volby a měl dokonce nejvíc preferenčních hlasů, ačkoli voliči o trestním stíhání v kauze Čapí hnízdo věděli. To je samozřejmě smutná pravda, nemravnost našich politiků jenom odraz nemravnosti našich voličů. Ovšem nikde na světě neexistuje zákon, podle kterého by vítězství ve volbách anulovalo trestní odpovědnost. 
Stíhání by mohl jedním škrtem pera zastavit prezident republiky Miloš Zeman – ale ten se k tomu nemá. S Babišem je sice ohromně veliký kamarád, jenže nějaký handicap je to, co má Miloš Zeman na lidech, se kterými spolupracuje, nejraději. Ať je to chybějící prověrka šéfa kanceláře Vratislava Mynáře, anebo trapná a celému národu směšná pitomost mluvčího Jiřího Ovčáčka – prověřený Mynář či nějaký inteligentní a slušně vychovaný mluvčí by byli na prezidentovi daleko méně závislí, než jak je tomu dnes.
Jenže otázka stojí jinak: Je Andrej Babiš opravdu trestně stíhaný? Co dělají orgány policie České republiky? Vyšetřují? A proč jim to jde tak pomalu? Proč Andrej Babiš, je-li opravdu trestně stíhaný, nechodí nikam na výslechy, jako chodil, třeba, Petr Nečas?
Co dělají vyšetřovatelé? Flákají se za peníze daňových poplatníků, anebo existuje kdesi v podpalubí nějaká tajná dohoda, podle které Andreje Babiše nebudou trestním stíháním obtěžovat?