Takže čtyřletá (a doufejme, že jen čtyřletá) éra Donalda Trumpa včera začala. Pro něj a pro jeho stoupence „zlatý věk“.
Co vlastně znamenají ty desítky modrých desek s prezidentskými dekrety – z nichž některé podepsal okamžitě po přísaze a jiné před tisícihlavým publikem ve sportovní hale?
Skutečně začala éra zdravého rozumu, jak Donald Trump také označuje své budoucí vládnutí?
V něčem určitě ano, především v tom, že Spojené státy se od genderového neštěstí vrátí k faktu danému přírodou a budou uznávat jen dvě pohlaví, muže a ženu.
Jinak ovšem příroda dostane v letech jeho prezidentství pořádně zabrat – především na Aljašce a jinde v Americe, kde se obnoví těžba ropy a dalších nerostných surovin, kvůli veliké zátěži pro životní v minulých letech zastavená.
A Trumpovým podpisem v první den jeho vlády Spojené státy opět vystoupily z Pařížské dohody o klimatu, jak už to učinily za jeho prvního prezidentství.
Po všech předvolebních prohlášeních nového prezidenta jsem mezi jeho dekrety postrádal nějaký „Dekret o míru“, takový, jaký podepsal po svém uchopení moci ruský diktátor Vladimir Uljanov, krycím jménem Lenin. A také slibované zavedení cel. („Clo je moje nejoblíbenější slovo,“ Donald Trump.) Ale to prý přijde později.
Zato se podpisem milostí pro pachatele plně přihlásil k tomu příšernému útoku na Kapitol, který spáchali jeho stoupenci po předchozích, Trumpem prohraných volbách...
Neznám samozřejmě ani zdaleka obsah všech těch modrých desek, které Donald Trump tak teatrálně podepisoval, takže mohu komentovat jen ty, kterým věnovala pozornost média. Ale co například říct k přistání Američanů na Marsu? Když prezident John F. Kennedy vyhlásil začátkem 60. let minulého století, že dokonce desetiletí přistanou Američané na Měsíci, tak tomu také každý nevěřil, ale USA to dokázaly. Je přistání na Marsu stejně reálné? Pokud ano, Donald Trump jistě vyhlásí Mars za – po Kanadě – 52. stát USA.
Ale zaujaly mě i dva Trumpovy zásahy do mapy. Jedním z nich Donald Trump potvrdil názor, že jeho vláda chce být návratem „silného bílého muže“. Aljašská Denali, nejvyšší hora Severní Ameriky (6 190 metrů nad mořem), se z indiánského opět vrátí k „bělošskému“ názvu Mount McKinley.
A Mexický záliv se na amerických mapách změní na Americký záliv. To je skutečně velmi tra(m)pné – nebo chcete-li legrační. Jako by u nás někdo z nechuti vůči Maďarsku přejmenoval Uherské Hradiště a Uherský Brod na Moravské Hradiště a Moravský (respektive rovnou Český) Brod.
A Slováci by mohli na oplátku Moravský Svätý Ján přejmenovat na Slovenský Svätý Ján.