Hnutí ANO, jehož kampaň už několik týdnů běží na plné obrátky, ji včera (2. září 2021) oficiálně zahájilo. Sledoval jsem ty vodotrysky lží, v nichž jak řídké kousky řepy ve vězeňské polévce plavala i fakta, v přímém přenosu veřejnoprávní České televize z Větruše nad Ústím nad Labem, z místa tak dobře známého čtenářům pokleslých románů spisovatele Vladimíra Párala z dávných (nedávných?) normalizačních časů.
Ještě společná fotografie premiéra, osmi dalších krajských lídrů a pětice lídryň (ty všechny v modrých šatech) a přenos skončil; moderátor Daniel Takáč, který přenos sledoval ze studia jako já z domova, se neubránil znechucenému úšklebku – jak jsem mu rozuměl!
Zapamatujme si letošní Babišovy sliby, které pravděpodobně splní právě tak, jako ty z doby před čtyřmi roky – třeba reverse charge, což vybojoval v Bruselu, a pak vůbec neuvedl do života. Místo slíbené důchodové reformy, která by dlouhodobě zabezpečila systém, bodu to číslo jedna Babišova programu, jsme byli svědky jen nesystémových dárků pro důchodce. Letos předseda ANO o důchodové reformě nehovořil – zato slíbil průměrný (průměrný!) důchod ve výši 20 tisíc korun („20 tisíc, jako naše číslo, 20,“ dodal mnemotechnickou pomůcku). Ale nemyslí jen na důchodce: rodičovskou slíbil ve výši 400 tisíc korun. A to přitom nebude zvyšovat daně!
Volit letos Babiše je poslední šance, „jak ochránit národní zájmy, naši životní úroveň, naši kulturu a svébytnost,“ slyšeli jsme. „Nechceme euro, a dokud budu premiérem, nikdy nepřijmeme ani jednoho ilegálního migranta.“ Pak jako by se pan premiér vrátil do devadesátých let: „Nechceme privatizovat!“ – a hele, privatizátor Andrej Babiš chce asi vrátit všechen svůj majetek státu! „Nedopustíme privatizaci zdravotnictví!“ – nemalá část zdravotnictví už soukromá je: pracují snad zdravotníci v soukromých zařízeních hůř?
Andrej Babiš se ani v nejmenším nevymezil vůči extremistům z SPD, KSČM a Volného bloku nebo vůči Šlachtově Přísaze (svým potencionálním koaličním spojencům?); jeho útok mířil výhradně proti stranám obou pravicových koalic: „Zbaběle jich jde pět na jednoho!“ „Oni chtějí zpátky ke korytu!“ (to asi platí zejména pro piráty). Člověk, který hrabe daleko nejvíc z veřejných prostředků, varuje před tím, že jiní lidé chtějí „ke korytu“! Proč vlastně tyto strany nemají Andreje Babiše rády? Protože se nechtěl podílet na jejich privatizačních kšeftech! Odmítli s nimi tunelovat naši zemi. Ten čistý, chudičký, nezištný Andrej Babiš!
Ale pak se stalo něco nečekaného. Nad Ústím zazněla jadrná slovenština – mezi posluchači dokonale připravené Babišovy show se objevil Andrej Babiš mladší, syn z prvního manželství, a krátce promluvil.
Ani to nám pak veřejnoprávní ve zprávách nezatajila, uvedla, že Babiš mladší informoval svého otce, že byl na vyšetření u psychologa a ten jej shledal úplně duševně zdravým (premiér, který před šesti lety, to už jsme zapomněli, přísahal „na zdraví svých dětí“, že s kauzou Čapí hnízdo nemá nic společného, jej později, když se provalilo, že ho nechal unést na okupovaný Krym a tam dal dobře hlídat, jej veřejně prohlašoval za schizofrenika). A televize citovala i slova Babiše mladšího, že bude bojovat; co v České televizi nezaznělo, a mohli jsme se to dozvědět z jiných médií, byla ironie premiérova syna, s níž popřál svému otci hodně štěstí v kampani a „v oblbování českého národa“.
V celku, od začátku až dokonce, scéna jak z úvodní sekvence hororu.