Další stupeň po trapnosti je – znechucení.
Už se mi ani o tom nechce psát, už se mi to ani nechce komentovat, a – dokonce – už se mi to ani nechce vědět, co se všechno odehrává v nemocničním pokoji prezidenta republiky, kde neustále přibývá lidí a já už ztrácím přehled, nejdřív pan Vondráček, pak i pan Mynář, potom také pan Kruliš, šéf hradního protokolu…
Jistěže byly oprávněné spekulace, zdali je vůbec autentický podpis pod trapnou listinou, jíž prezident – na nejzazší možný termín – svolává ustavující zasedání sněmovny, která by se v tomto termínu sešla i bez něj…
Nyní kancléř Vratislav Mynář zveřejnil videozáznam podpisu – a lidí v prezidentově pokoji ještě přibylo, a všichni byli bez povinných respirátorů, dozvěděli jsme se, že Miloš Zeman má stálou pečovatelku, která také byla u toho, a já už ztrácím přehled a nezajímá mě to.
A ovšem, jak jinak, začalo se ihned rozebírat, jaké manžety a hadičky má Miloš Zeman připojené ke svému nemocnému tělu.
A že snad je duševně úplně zdráv a fit, jelikož prý citoval Machiavelliho, a to v němčině, i když ten citát (kdo získá čas, získá všechno) označil za německé přísoloví. Snad nebude muset Jiří Ovčáček dohledávat ve všech sbírkách německých přísloví a ve všech vydáních Machiavelliho...  A vůbec: kdo získal čas a jaký čas? Pan prezident a jeho kamarila na delší intrikování?.
Zemanův pokoj na jednotce intenzivní péče v pražské vojenské nemocnici je snad průchozí. Ale ne, prý se dá otevřít jen na příslušnou kartu – ovšem kdo všechno tu kartu má, když se dveře otevřely, ale lékaři o návštěvě nevěděli? Anebo přece věděli a jen dělali, že nevědí? Všechno je jaksi trapné, lepkavé a dalším stupněm trapnosti skutečně je – znechucení.
Prezidenta Miloše Zemana navštívil na jednotce intenzivní péče i jeho předchůdce Václav Klaus, dovídáme se. Měl Václav Klaus kartu? Uvedli ho do pokoje lékaři? Kdo ještě při tom byl? Snad šéf hradního protokolu?
„Povídali jsme si, asi padesát minut,“ řekl Václav Klaus. A dodal, že mu Miloš Zeman připadá „naprosto osamocený“. Osamocený? O tom, zda bude v těžkých chvílích osamocený, rozhoduje člověk celým svým životem. Chováním k lidem i tím, jaké postavy si pustil ke svému tělu.
A podobně jako předseda SPD Tomio Okamura i Václav Klaus mluvil o – nenávisti, které je prý prezident vystaven. A prý tu nenávist, které je vyxstaven, Miloš Zeman nechápe, řekl Klaus. Ale jistě chápe, pokud vůbec něco chápe; a neřekl bych nenávist, nýbrž nesouhlas – a snaha bránit se Zemanově destruktivní politice, která slouží těm nejhorším silám doma i ve světě a vážně a do hloubi duší škodí českému národu.