Nevíme, kdo bude prezidentem či prezidentkou České republiky po 8. březnu 2023, ale s jistotou víme, že Miloš Zeman už to nebude; do konce druhého prezidentského mandátu tak tomuto vysoce inteligentnímu a vysoce amorálnímu muži zbývají už jen necelé tři měsíce.
Přiznám se, že počítám dny do Zemanova odchodu jako mazák za totality na vojně, že takzvaně „stříhám metr“ a nemůžu se dočkat.
Ale také velice, velice trnu, co Zeman ještě udělá, než zmizí. Závěr jeho vysoce neblahého působení je už teď poznamenán – jak to říci – zajímavými kroky…
Dobře, chce odejít bez zlé vzpomínky na to, jak uzavřel pražský Hrad před veřejností, chce znovu zpřístupnit Jelení příkop, pořádat dny otevřených dveří v Lánech a nádvoří Hradu změnit přímo v tržiště.
Ale velká a škaredá zlomyslnost je, že rozhodl o vystavení korunovačních klenotů právě ve dnech mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb (jen doufám, že se před jejich odemčením zase tak neožere jako onehdá a udrží se při tom na nohou). Vystavení korunovačních klenotů je výjimečná událost, koná se při různých slavnostních příležitostech či významných výročích; jistě, třicet let od vyhlášení samostatného Česka je významné výročí – ale dá se také předpokládat, že nově zvolený/á prezident/ka by chtěl/a vystavit korunovační klenoty při příležitosti své inaugurace: to mu/jí právě Miloš Zeman rafinovaně znemožnil: vždyť byly vystaveny krátce předtím. Napadlo mě: co kdyby někdo z šesti dalších držitelů klíče od klenotů řekl Ne, vystavení klenotů, a to i k výročí, ponechám na příští hlavě státu a Zemanovi už je neotevřu?
Ale z rodu těch nejhorších věcí, jakých se obávám, je, co Zeman prozatím vypustil jako pokusný balonek, aby si ověřil míru odporu, který to vyvolá: jmenování nového předsedy Ústavního soudu – ačkoli toto místo není v současné chvíli volné a mandát nynějšího předsedy trvá až do srpna, tedy do doby déle než půl roku po konci Zemanova prezidentského období: znásilnění ústavy na druhou.
„Ústava dává prezidentovi právo jmenovat předsedu Ústavního soudu; jediná omezující podmínka spočívá v tom, že to musí být někdo z členů soudu, žádné další omezující podmínky ústava nezná,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál Miloš Zeman. Rozumíte tomu? Se stejnou logikou by mohl Zeman najmenovat předsedy Ústavního soudu (a taky guvernéry České národní banky) na deset let dopředu. Ústava, jejíž autoři vůbec nepočítali s kreativní osobností typu Miloše Zemana, mu to výslovně nezakazuje!