V různých krajích České republiky páchá velká voda velké škody. Ale ještě vytrvalejší deště řádí v jižním a jihozápadním Německu. V Bavorsku a Bádensku-Württembersku už bylo kvůli obavám, že voda protrhne přehrady, evakuováno několik desítek obcí. Spolkový vicekancléř Robert Habeck, který navštívil zasažené oblasti, řekl lidem, kteří v důsledku povodní přišli o všechno, že jde o důsledek klimatické změny; určitě je to uklidnilo, nebo alespoň potěšilo.
Jistě, pokud je nyní na různých místech už roky víc povodní (a větších), než bývalo, je to určitě něco jako klimatická změna. Klima se, co je zeměkoule zeměkoulí, neustále mění. Ale když politik (anebo aktivista) řekne „klimatická změna“, má tím na mysli skleníkové plyny, spalování fosilních paliv a uhlíkovou stopu. Ale opravdu to spolu tak napřímo souvisí? Stále slyšíme slovo věda, vědci; věda je exaktní, tak ať nám vědci přesně řeknou, o kolik aut se spalovacím motorem mělo mít Německo méně, aby k těmto povodním nedošlo!
Proč je stále znova zasaženo Německo, které se jako málokterá jiná země snaží chovat uhlíkově mravně? To je přece nespravedlivé!
Změna je globální, namítne někdo. Pokud je změna globální, jaký má smysl, aby Evropa pro obavy z kysličníku uhličitého omezovala svůj průmysl, když daleko větší země, jako je Čína, nedělají z tohoto hlediska skoro nic?