Delegát ze státu Florida označil na národní konvenci republikánů v Milwaukee Donalda Trumpa za nejlepšího prezidenta, jakého kdy Spojené státy měly: Trumpovi příznivci se teď, po atentátu ze 13. července, doslova koupou v nadšení. Jejich favorit přežil – a je za hrdinu. Někteří nosí na znamení solidarity na uchu obvaz.
Kritizovat Donalda Trumpa, říkat, že je nezpůsobilý pro výkon úřadu prezidenta a že je ohrožením demokracie, představuje teď v některých kruzích – nejen v Americe, ale jak se přesvědčuji, i u nás – ten nejhorší zločin... Ale fakta se tím nezmění: člověk, který dodnes neuznal svoji zcela evidentní porážku ve volbách (a totéž vyžaduje i od svých stoupenců) opravdu je, objektivně a nesporně, ohrožení demokracie. Umět uznat porážku, jakkoli nepříjemnou, naopak je, mám za to, jeden z pilířů demokracie. Dav, nesporně vyhecovaný Trumpem, se pokusil znemožnit vyhlášení legitimního výsledku voleb, senátoři a reprezentanti se vyhnuli lynčování útěkem podzemní chodbou, vybudovanou původně z jiného důvodu než jako záchrana před stoupenci prezidentského kandidáta, zatímco dav demoloval jejich kanceláře – ale Trumpovi voliči dále prohlašují, že jejich hrdina nepředstavuje žádné ohrožení demokracie.
Jenže kdo proti němu? Je v demokratické straně nějaká alternativa?
Ani ve státnickém projevu z Oválné pracovny se Joe Biden nevyhnul několika trapným přeřekům (a to nebyl unaven a neměl za sebou cestu po Evropě!). Všichni mu sice rozuměli, že problémy je třeba řešit ne násilím, nýbrž u volebních uren, jenže řekl „battle box“ místo „ballot box“. Jeho nezpůsobilost pro vykonávání úřadu prezidenta je myslím stále evidentnější. Není to otázka věku, ale otázka osobnosti. Někdo je plně výkonný i v devadesáti – a někdo je zralý na odpočinek už v sedmdesáti. Kdo je však nejvíce dementní a zralý ke zbavení svéprávnosti, to je myslím Amerika jako celek, celý americký národ – všechna čest výjimkám.