Nečekaně velký triumf republikánské strany
V tradičně červeném trikotu budou v nadcházejícím volebním období republikánskou stranu zastupovat nejen prezident Trump s viceprezidentem Vancem, ale také sedmadvacet guvernérů států (z celkového počtu padesáti) a třiapadesát senátorů (americký Senát má celkem sto členů). V obou případech si republikáni výrazně polepšili.
O Sněmovnu reprezentantů, která má 435 členů, se ještě bojuje (na můj vkus trvá sčítání neúměrně dlouho), aktuální stav (středa 13.11. 14.00 hodin) je 216:207 ve prospěch republikánské strany, která velmi pravděpodobně dosáhne těsného vítězství se ziskem kolem 220 křesel. Připočteme-li k tomu konzervativní většinu v Nejvyšším soudu, který je občas v nadsázce označován za neoficiální třetí komoru amerického Kongresu, je povolební pozice republikánů nebývale silná.

Kam se podělo šest milionů voličů?
Přesto, že se v západních státech hlasy pro prezidentské kandidáty stále sčítají (například v Kalifornii je k 13. 11. sečteno přibližně 80 % hlasů), lze už odhadnout přibližný počet hlasů, který prezidentští kandidáti získají. Donald Trump přibližně 77 milionů a Kamala Harrisová o dva miliony méně.
Nově zvolený prezident oproti roku 2020, kdy neúspěšně kandidoval proti Joeovi Bidenovi, o tři miliony hlasů posílil. Demokratická kandidátka zaostala za ziskem Joea Bidena zhruba o šest milionů hlasů. Kam se ty hlasy poděly? Nepovažuji za pravděpodobné, že by demokratickým voličům z roku 2020 přestal Donald Trump po čtyřech letech vadit natolik, že by významná část přešla na jeho stranu a postarala se tak o jeho lepší volební výsledek. Nejpravděpodobnější bude, že přes vybičované emoce zůstalo těch šest milionů doma. Ale vůbec bych se nedivil, kdyby se objevily teorie o tom, jak se minule posílaly hlasy za nevoliče a letos to kvůli zpřísněné republikánské kontrole nešlo…

Mediální moc má své meze
Ani mnozí zapřisáhlí stoupenci Donalda Trumpa nepopírají, že v médiích a u hereckých a uměleckých celebrit tahal a tahá republikánský kandidát za kratší konec. Stačí vzpomenout na vzkazy hereckých megahvězd, že v případě jeho vítězství opustí Spojené státy.
Po volbách je zřejmé, že jejich vliv na volební rozhodování amerických voličů slábne a dost možná se stává kontraproduktivním. Ono je obecně troufalé vynášet kategorické politické či ekonomické soudy, když jedinou kvalifikací nositele těch soudů je, že hezky zpívá.

Něco se láme
Závěrem spíše pocit než postřeh. Tyhle volby byly jiné, přelomové. Nejde ani tak o samotné prezidentské kandidáty. Ale tam vespod, v těch desítkách milionů prostých voličů, se něco pohnulo. To jen Donald Trump dokázal ten posun zachytit a přetavit v jasné vítězství.