Aniž bych chtěl snižovat význam krajských a senátních voleb, pomyslné volební finále nás čeká v druhé půli nadcházejícího roku. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Hodně se teď píše o tom, co nám výsledky letošních voleb (pro připomenutí, na jaře jsme volili poslance Evropského parlamentu) naznačují, a vymýšlí se volební taktiky a strategie.
Možná by bylo poučné obrátit svoji pozornost do vzdálenější volební historie. Když se podíváme na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v letech 2010, 2013, 2017 a 2021, narazíme na pár zajímavých poznatků:
1. K volbám chodí kolem pěti milionů voličů. V roce 2010 přišlo nejvíce, 5,23 milionu, v roce 2013 nejméně, 4,97 milionu.
2. Zhruba 10 % voličů, tady asi 500 tisíc, systematicky odevzdává svůj hlas různým obskurním kandidujícím subjektům a dalším, možná dobře míněným kandidaturám nemajícím žádnou šanci do parlamentu projít. Někomu se to může zdát podivné, ale v principu se to pravděpodobně nezmění.
3. Podívejme se podrobněji na počet hlasů pro kandidátky, které tak zvaně propadly volebním sítem:
2010 – 994 tis. hlasů (tehdy propadly KDU-ČSL, Zemanovci, Strana zelených a volební pokus paní Bobošíkové)
2013 – 635 tisíc;
2017 – 317 tisíc;
2021 – 1 063 tis. (těsně nebo poměrně těsně neuspěly Přísaha, ČSSD, KSČM a Trikolora).
Při posledních volbách propadl každý pátý odevzdaný hlas a vítězství aktuálně vládnoucí čtyřkoalice (abych byl co nejaktuálnější), marná sláva, z tohoto faktu vychází. Evidentně nemá každý pátý volič, více než milion aktivně volících občanů, v současné Poslanecké sněmovně jím preferované politické zastoupení. To už není oněch setrvalých pět procent a jak jinak tuto situaci nazvat než politickým deficitem?
4. Při bližším pohledu na subjekty, které v roce 2021 neuspěly, je zřejmé, že se ve velké většině bude jednat o voliče, mírně řečeno, současné vládní koalici nenakloněné.
5. Pokud se v roce 2025 podaří volebním stranám nebo alespoň některým z nich, které v současné době s velkou pravděpodobností oslovují tento typ voličů (levicová koalice Stačilo!, koalice SPD a Trikolora či koalice Přísaha a Motoristé) bude to společně s očekávaným vysokým volebním ziskem hnutí ANO 2011 hřebík do rakve vládnutí současné koalice Spolu a STAN. Nemluvě o možnosti, že se do sněmovny probojují zranění, na všechny strany síru chrlící Piráti.
6. Nelze se proto příliš divit, že například někteří politici v ODS uvažují o tom, jak si nezavřít vrátka k případné povolební spolupráci s hnutím pana Babiše. Možná i proto, aby se nemuseli dívat, jak je tento politik s jistou nechutí donucen vzít zavděk koaliční spoluprací s panem Okamurou nebo pravděpodobněji šikovně překabátěnou komunistickou partičkou paní Konečné.