Nezbývá než čekat, jak dopadne přepočítávání části hlasů v parlamentních volbách v Gruzii; ale myslím, že vládní strana Gruzínský sen moc z rukou nepustí. Voliče vydatně strašila Ruskem, na jejích billboardech byly snímky vybombardovaných ukrajinských měst.
Všechny diktatury – ty začínající i ty už etablované – mají veliký strach z voleb; na světě je jen málo diktatur, které, jako například Saúdská Arábie, mají odvahu říct: „Ne, u nás se žádné volby nekonají.“ Naprostá většina diktatur se – více či méně zručně – pokouší o různé volební komedie; někde se diktátor ani netají tím, že volby jsou podvod, jinde povoluje – ve větší míře či pramalé míře – i činnost skutečné opozice. Jako, alespoň zatím, i v Gruzii.
V celém světě nyní sledujeme nárůst případů, kdy volby jsou netransparentní, nedůvěryhodné či už na první pohled jasně podvodné.
U nás za bolševika spočívalo dobrodružství ve čtvrté číslici volebního výsledku: pro jednotnou kandidátku Národní fronty u nás vždy hlasovalo 99,9* procenta voličů – druhé místo za desetinnou čárkou mohlo být různé, třeba 99,93 – ale stejně mu nikdo nevěřil, protože naprostá většina občanů, která se vyhýbala disidentům jako čert kříži, neznala nikoho, kdo by využil svého – teoretického – práva, zašel za plentu (zcela průhlednou), škrtl jméno na jednotném volebním lístku, a tak hlasoval proti; „volby“ se konaly dva dny, a už jenom jít k „volbám“ ten druhý den bylo podezřelé a sledovalo se to…
Naprostý rekord ve volebním cynismu (který může být už jenom vyrovnán, a už ne překonán) zaznamenal irácký diktátor Saddám Husajn, když po posledních volbách před svým pádem oznámil, že voleb se zúčastnilo 100,00 procent oprávněných voličů, kteří pro jeho kandidátku odevzdali 100,00 procent hlasů.
Gruzie připustila účast mezinárodních pozorovatelů – z Evropského parlamentu, z Rady Evropy, z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jakož i, nevím, jak se to řekne česky, Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR); ti všichni svědčili o nesrovnalostech v gruzínských volbách, opozice jejich výsledek neuznala, desetitisíce protestujících zaplnily ulice a i samotná gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová, která má jiné názory než „silný muž“ Gruzie a předseda strany Gruzínský sen Bidzina Ivanišvili, uvedla, že její země se při parlamentních volbách stala „obětí ruské speciální operace“.
Daleko lepší informace než ti všichni dohromady má ale maďarský premiér Viktor Orbán, který okamžitě po volbách přijel do Tbilisi, a prohlásil, že volby byly čestné a spravedlivé a gruzínský lid zabránil, aby se Gruzie (pětinu jejíhož území nezákonně okupuje Ruská federace) stala „druhou Ukrajinou“.