„A s hubou rozmlácenou my zůstali jsme němí, ne, nejsme na kolenou, ryjeme držkou v zemi...,“ až tato slova z písně Karla Kryla mi napadla nad rozhodnutím Městského státního zastupitelství v Praze akceptovat náhlou a nečekanou „změnu právního názoru“ příslušného dozorujícího státního zástupce – a zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho spoluobviněných ve věci Čapí hnízdo ...
Že je to rozhodnutí absurdní, to je přitom každému jasné. Skoro čtyři roky dozorovat nějaké vyšetřování, odmítat žádosti obviněných o zastavení trestního řízení, sbírat údaje, až je z toho spis na dvacet tisíc stránek – a najednou ze dne na den konstatovat, že je to všechno naopak, že se vlastně jaksi nic nestalo, že v té nejzákladnější věci, totiž jestli Čapí hnízdo byla, anebo nebyla malá firma, leží grund, že – najednou! – je jasné, že byla – a všechna vyšetřovaní dokazující opak hodit do koše, to přece není normální!
Vysvětlit se to dá jen dvěma způsoby (a pokud někoho napadne třetí, ať mi ho napíše prosím): totální, ale zcela a úplně naprostá neprofesionalita státních zastupitelství – anebo podlehnutí tlaku. Jakému tlaku? Z toho směru, kde je někdo, kdo si vždycky se vším poradí, s ničím nemá problém a žádné zákony pro něj neplatí, protože je vždycky dokáže obejít. „Ne, nejsme na kolenou, ryjeme držkou v zemi...“
Co mě však neméně vyděsilo, je reakce českých politiků v celé věci. Nakonec skoro všem se konec (?) Babišovy kauzy hodí. Komunisté a okamurovci, to jsou Babišovi partneři při výkonu moci, tam je to jasné. Špičky sociální demokracie také chtějí vládnout tak dlouho, co to dá, takže i jejich kladné reakci na skandální rozhodnutí státního zástupce se dá žel Bohu rozumět.
Překvapila mě však reakce pravicové opozice, až nečekaně mdlá a neurčitá. Že by se ODS už chystala na společné vládnutí s „očištěným“ Babišem po příštích volbách (když je jasné, že ho na počet hlasů neporazí a bude nanejvýš druhá)? Vždyť přece po minulých volbách ODS říkala, že se společným vládnutím s ANO nemá problém a vadí jí jen trestně stíhaná osoba v čele vlády... Tato překážka nyní padla, a tak vzhůru do koalice, jen co to půjde? Velice často moc dobře obeznámený komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček už ve vysílání prozradil, že podle jeho informací „sondážní“ jednání mezi ANO a ODS už probíhají. Jo, jo.
Menší pravostředové strany jsou opatrné, jelikož se bojí, že při ostřejší kritice státního zastupitelství by právě jim mohl zůstat v ruce černý Petr toho, kdo vyvíjí politický tlak na orgány činné v trestním řízení... Tak předseda KDU-ČSL Marek Výborný zaparkoval v bezpečné lidovecké garáži a pohovořil o rozdílu mezi hodnocením právním a mravním.
Tvář si tak nakonec zachovali jen piráti. Předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek normálně řekl, že prohlásit Čapí hnízdo za malou firmu „je prostě blbost“. Státní zástupce je tedy blbec, plyne z toho. Ale ani předseda poslaneckého klubu pirátů si nemůže dovolit vyslovit v této věci slovo „korupce“. (I šéf české Transparency International David Ondráčka mluví jen o „pachuti“.)
Jestliže někdo politicky ovládne nezávislý orgán, pak nimbus nezávislosti tohoto orgánu slouží jeho politickému cíli... Ne, nejsme na kolenou...