Slova svatého evangelia podle Marka
Přišli farizeové a zeptali se Ježíše, smí-li se muž se ženou rozvést. Chtěli ho tím přivést do úzkých. Odpověděl jim: „Co vám přikazuje Mojžíš?“ Řekli: „Mojžíš dovolil vystavit jí rozlukový list a rozvést se.“ Ježíš jim řekl: „Pro tvrdost vašeho srdce vám napsal tento příkaz. Na počátku při stvoření však (Bůh) učinil (lidi) jako muže a ženu. Proto opustí muž otce i matku, připojí se ke své ženě, a ti dva budou jeden člověk. Už tedy nejsou dva, ale jeden. Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj.“ V domě se ho učedníci ještě jednou zeptali. Řekl jim: „Kdo se rozvede se svou ženou a ožení se s jinou, dopouští se vůči ní cizoložství. Rozvede-li se žena se svým mužem a vdá se za jiného, dopouští se cizoložství.“ (Matky) přinášely k Ježíšovi děti, aby jim požehnal. Ale učedníci jim to zakazovali. Když to Ježíš viděl, rozmrzelo ho to a řekl jim: „Nechte děti přicházet ke mně, nebraňte jim, neboť takovým patří Boží království. Amen, pravím vám: Kdo nepřijme Boží království jako dítě, vůbec do něho nevejde.“ Bral je do náručí, kladl na ně ruce a žehnal jim. (Mk 10,2–16)
Před tím, než jsme začali přijímat Boží slovo jsme dnes slyšeli slova: „Všemohoucí Bože, náš nebeský Otče, ty ve své štědrosti dáváš prosícím více, než si zasluhují a žádají, smiluj se nad námi, zbav nás všeho, co tíží naše svědomí, a daruj nám i to, oč se ani neodvažujeme prosit.“ A potom jsme slyšeli o stvoření člověka (Gn 2,18–24): z lásky Bůh stvořil člověka a dal jeho životu řád. Ve druhém čtení (Žid 2,9–11) nám Bůh vysvětluje význam a smysl utrpení a smrti. V evangeliu (Mk 10,2–16) znovu slyšíme o původním záměru Boha Stvořitele s člověkem, o podstatě a základu manželství a o tom, kam na prvním místě máme přivádět děti, jejichž důvěru a pokoru nám Pán Ježíš dává za příklad.
A zase je slyšet ozvěna slov dnešních farizeů: „Ježíš to tak nemyslel.“ Myslí často jen na sobecké zájmy jednotlivých lidí, kteří se před léty šťastně usmívali při Božích slovech „Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj,“ kterými kněz potvrzoval jejich přijetí svátosti manželství, a dnes s hořkostí v srdci se dožadují na církevním soudu prohlášení svého manželství za neplatné. A co děti? Jak prorocky zní slova hitu skupiny Katapult Až se bude psát rok 2006: „Co děti, mají si kde hrát?“ Jeden otec, když mu dcera svěřila všechna trápení, která má s manželem, a že musí požádat o rozvod řekl: „Prvně se pořádně podívej do nevinných očí vašich dětí a potom, pokud toho budeš schopná, tak si tu žádost dej.“ Proto opustí... – nejen otce a matku, ale svým způsobem musíš v určitých chvílích opustit i sám sebe, abys zachoval sám sebe.
Pozornost mnohých se zaměřuje do Říma, kde rokuje – synoda o synodalitě. Mnozí si slibují mnohé. Při zahájení papež František vyzval shromážděné, aby svou pozornost obrátili na svět, v kterém žijeme. A hned nato řekl, že se dnes bude modlit růženec v bazilice Panny Marie a vyzval všechny k tomu, aby 7. říjen, svátek Panny Marie Růžencové, naplnili modlitbou a půstem.
Myslím, že to není jen z důvodu připomenutí prvního výročí toho, co se stalo a děje stále víc ve Svaté zemi, ale také a hlavně proto, co se děje v celém světě v oblasti ochrany lidského života, jeho kolébky – manželství a svým způsobem skoro naprosté ztráty rozumu ohledně smyslu a cíle lidského života.
Proč se modlit svatý růženec? 1. Je to neustálé opakování a rozjímání Božího Slova – Otče náš, Zdrávas a prosba o nebe. 2. Je to škola pokory a služby Bohu a lidem. Jak řekl kněz: „Kdo by chtěl být dnes pokorný, když většina chce všechno vědět, všechno mít a Bohu diktovat co má dělat!“
Proč se postit – odříct si něco dovoleného nebo to, co mně dělá dobře? Pamatuj na Ježíšova slova o duchovním boji: zlého ducha je možné vyhnat pouze modlitbou a postem.
Všemohoucí a milosrdný Otče, děkujeme ti za výzvu svatého otce Františka a dej ať ji v Duchu Svatém, na přímluvu Panny Marie, andělů a svatých splníme. Skrze Krista, našeho Pána. Amen.