Prosím, nastal podzim. A to volební. Do Zastupitelstva města Brna – jak by mohl někdo soudit podle tváří na bilboardech – kandiduje i spousta celostátních politických celebrit, nejvíc Andrej Babiš. Jeho partaj slibuje „Lepší Brno“, „Lepší Královo Pole“, „Lepší Řečkovice a Mokrou Horu“. Žádná čtvrť mu není dost malá! „Mokřejší Mokrou Horu!“
Lidovcům se zase ztratilo ze všech plakátů jedno písmeno: chtěli říct, že Brno je pro ně zboží – ale vyšlo jim, že „Brno je boží“...
No nechme, pro tentokrát, politiku stranou.
Babí léto je sice studené, ale slunečné. Já vím, že je to obehraná metafora, ale všechno je doopravdy zalité zlatem.
Tramvaje, po celé léto poloprázdné, takže jsem si vždycky pohodlně sedl, se zaplnily; občas musím stát – což je zase příjemné z toho hlediska, že ještě nejsem tak starý, takže mi studenti ihned neuvolňují místo k sezení (jinak jsou totiž k starým lidem velice pozorní a vstřícní). Dneska ráno jsem se vůbec nedostal do autobusu, kterým jezdím do práce, a někdy jsem si v něm připadal jako v taxíku, kolik v něm bylo cestujících. Nastal podzim a studenti, tažní ptáci, se vrátili do Brna. Kolem hlavy mi v tramvajích poletují slova jako medián, manganistán a Balúčistán. „Ty, jakej je ten Kunc? Bára říkala, že dobrej! No nic, když, tak na něj nebudu chodit.“ „Na začátek jim trochu zopakuju teorii – a pak budou jen počítat a počítat a počítat!“ – tady informuje celou tramvaj mladá doktorandka, která už sama učí; vede nějaký seminář.
„Celé Brno je jeden velký kampus,“ řekl mladý úspěšný podnikatel (slyšel jsem ho v rádiu), „musel jsem se odstěhovat zpátky domů, protože v Brně jsem pořád potkával nějaké spolužáky, vždycky to skončilo v hospodě – a práce mi stála.“
Do Brna se vrátili studenti. To se projevilo především ve slovenském národním obrození. U svatého Jakuba už jsou zas slovenské mše svaté. Ve městě je všude slyšet slovenština. Což je fajn. Tak třeba v tramvaji číslo 12, která spojuje háfo kolejí a fakult, po ránu češtinu sotva zaslechneš. Krom toho ruštinu a angličtinu plus další jazyky. (Je to asi dáno i tím, že domorodci většinou necestují v hejnech – jako tažní ptáci – ale jednotlivě, a tak komunikují přes mobil.)
V současném nedostatku kvalifikované pracovní síly už studentský potenciál Brna objevily i slovenské firmy (nebo jejich personální agentury). DIEBOLD NIXDORF se obrací na studenty plakátkem právě ve dvanáctce: „Vráť sa do Košíc a buď súčasťou našej DNA...“
Do Košic se nevracej! Brno je zlatá loď.