V nové vzpomínkové knize Michaela Kocába, jednoho z aktérů Sametové revoluce, mě zaujala kromě jiného úvaha na téma „Jak by naše země vypadala, kdyby komunisté v roce 1989 vyhráli?“ – tedy podobná zamyšlením malé ankety, kterou jsme ve Skleněném kostele zveřejňovali v uplynulých dnech; rád bych proto jeho slova ocitoval.

Jak by naše země vypadala, kdyby komunisté vyhráli? /.../
Zavedli by stanné právo, to se dá předpokládat. Pokud by ho občané nerespektovali a demonstrovali dál, použili by zbraně. To je skoro jisté. Pokud by do toho nevstoupily západní mocnosti, tak komunisté protesty nejspíše potlačili a díla „Biľaků“ by opět vzrostla. V takovém případě by nejspíše i Ceausescu udržel moc a vše by záleželo na reakci Moskvy. Pokud by se prosadilo protigorbačovské křídlo, nejspíše by srpnový puč (v Moskvě, pozn. red.) posunulo na dobu o něco dříve. V takovém případě by se stala Sovětská armáda na našem území opět „stabilizačním prvkem“ a bylo by na nějaký čas zase vymalováno.
Co netuším, je to, jak by politbyro naložilo s protestujícími občany, se studenty a také s námi – s Havlem, Občanským fórem a Verejnosťou proti násiliu. Nejspíš připravovanou akcí Norbert, takže by 9,5 tisíce lidí skončilo za mřížemi. Prý měli nachystané jmenné seznamy.


KOCÁB, Michal, Vabank 1989–1991. Sametová revoluce. Odsun sovětských vojsk. Praha: Euromedia Group 2019, s. 364–365