Přišel mi do mailu takový milý dopis pana ministra Stropnického; předpokládám, že je pravý, nese totiž neklamné znaky jeho stylu:

Dámy a pánové, občané této země,
dovoluji si v souvislosti se současnou politickou situací, napsat několik faktických poznámek o občanovi Ing. Babišovi.
1. Od roku 1918 je prvním politikem v historii naší země, který vykonává funkci pro stát – tedy i pro nás, zcela zdarma !!!! Celý jeho ministerský plat je automaticky odesílán na charitu.
2. Od roku 1989 je prvním ministrem financí, který sestavil vyrovnaný rozpočet a ještě skončil s přebytkem.
3. Všechny jeho firmy působící na území ČR, mají sídlo v ČR. Tedy zde platí daně.
Za cca 20 let působení jeho firem, odvedl do státní pokladny daně v řádu miliard.
4 Jako fyzická osoba, odvedl do státní pokladny daně z příjmu v řádu stovek miliónů.
5. Zaměstnává cca 35 000 lidí – tedy s jejich rodinnými příslušníky živí cca 100 000 lidí.
6. Soudruh Sobotka odvolává z funkce nejlepšího ministra financí pro „vícečetná podezření z daňových úniků“ aniž by dodal na stůl jediný důkaz v paragrafovém znění, dosvědčující skutečnost, že se tak Ing. Babiš dopustil trestného činu.
Rovněž tak nikdo z těch pomlouvačů nepoložil na stůl jediný konkrétní důkaz v ostatních kauzách, ze kterých ho obviňují. Včerejší usnesení sněmovny je naprosto ostudné na neodůvodnitelné.
7. Soudruzi Sobotka a Kalousek, v době kdy vykonávali za tučný plat funkci ministra financí, zadlužili tuto zemi o cca 900 miliard. Soudruh Sobotka ještě navíc prodal OKD Bakalovi za 4 miliardy a ten následně vytěžil z OKD 114 miliard.
Pak jim OKD hodil zpět na hlavu a opět Sobotka nařídil vládním usnesením Babišovi, aby do OKD nalil dalších 700 miliónů. Tak tomu říkám zpráva majetku v rámci řádného hospodáře alá ČSSD.
Takový obchod může podepsat jedině debil, nebo podplacený ministr.
Vyberte si: Místo toho, aby Sobotka seděl v base za velezradu, neboť způsobil tomuto státu mnohamiliardovou škodu – je premiér!!!
8. Obdivuji miliardáře Babiše, že do toho vůbec šel. Vždyť on nás, ani tuto republiku ke svému životu nepotřebuje!!!! Všichni ti pitomci, co se včera objevili na náměstí některých našich měst, poslanci i senátoři, nesahají Ing. Babišovi ani po kotníky!!!! Neuvědomují si, že Ing. Babiš klidně může nejen odejít z politiky, ale také může převést všechny své firmy do daňových rájů – tudíž nebude zde platit daně a sám se může odstěhovat třeba do Švýcarska jako Bakala a vykašlat se na tento bordel jménem „Česká republika“.
Dámy a pánové,
osobně bych si přál, aby prezident Zeman udělil Ing, Babišovi nejvyšší státní vyznamenání za výstavbu.
Už dlouho jsem nebyl u voleb, protože mám našich politiků plné zuby, stejně asi jako vy, ale tentokrát půjdu. Pevně věřím, že se po volbách Ing. Babiš vrátí do křesla ministra financí.
Děkuji za pozornost.
Martin Stropnický

 

Přišel mi do mailu dopis pana ministra Stropnického; až jsem se trochu (no, trochu!) uklidnil, napsal jsem odpověď:

Vážený pane Stropnický!

Vážil jsem si Vás – jen tak, prostě proto, že jsem Vás pokládal za rozumného a slušného člověka; líbila se mi Vaše herecká práce a souhlasil jsem téměř vždy s Vašimi politickými názory. Bohužel si Vás musím začít nevážit; z toho opravdu nemám žádnou radost, to mi věřte.

„Mám našich politiků plné zuby, stejně asi jako vy,“ píšete také ve svém exposé, kterým reagujete na to, že sněmovna, demokraticky zvolený sbor zástupců lidu (i když ne Vás, protože Vy, jak nás informujete, k volbám nechodíte) vyslovil kritiku pana ministra financí A. Babiše. Reagujete jako malý chlapeček, kterému berou jeho oblíbenou hračku – a on nevidí, že ta hračka je jedovatá.

Měl byste myslím spáchat sebevraždu, už několik let jste politik, dosti vrcholný politik, ale politiků máte, jak píšete, plné zuby; to máte sám sebe plné zuby? Hrozná představa, hrozný život!

A dokonce předpokládáte, že i my všichni Vás máme plné zuby: ne, nemám politiků plné zuby; umím mezi nimi rozlišovat a rozhodně je neházím, jako Vy, všechny do jednoho pytle.

Svého politického oponenta (pana Kalouska) i kolegu z vlády (pana Sobotku), se kterým sedíte už pár let u jednoho stolu, označujete hanlivým termínem „soudruh“ – jak ubohé! Nemyslíte, že soudruh, vzhledem k jeho životopisu, je spíše pan Babiš? Ostatně ve svém exposé navrhujete, aby mu soudruh Miloš Zeman (soudruh jako bývalý komunista) udělil vyznamenání Za zásluhy o výstavbu – ano, správně, toto vyznamenání si v době, kdy celá naše země šla do kytek, navzájem udělovali vysoce postavení soudruzi...

A spoluobčany, kteří „se objevili na náměstí některých našich měst“, označujete za pitomce – jen proto, že si dovolili veřejně vyslovit svůj názor. Zpochybňujete naši inteligenci – ale já musím, a věřte, že mě to mrzí, vyslovit stejné pochybnosti o Vás: říkáte, že pan Babiš je „od roku 1918 prvním politikem v historii naší země, který vykonává funkci pro stát – tedy i pro nás, zcela zdarma!!!! Celý jeho ministerský plat je automaticky odesílán na charitu.“ Když už pan Babiš posílá svůj plat na charitu, rád bych konkrétně věděl, na co; dá se to někde zjistit? Nelíbí se mi, víte, že pan Babiš nebere za svoji práci řádný, zákonem stanovený plat. Pokud někdo pracuje, plat si zaslouží. Pokud plat nebere, je to takový úder pod pás: buď mě chce ohromit, jak je nezištný, a to ať si nechá od cesty, nebo si říká, že různými postranními kličkami (dotace, informace) si přijde na víc, než činí jeho plat. Koneckonců v celé sumě státních výdajů je Babišův plat, ať již vyplácený nebo nevyplácený, jen malá, sotva viditelná kapička v moři. Říkáte dále, že pan Babiš je „od roku 1989 prvním ministrem financí, který sestavil vyrovnaný rozpočet a ještě skončil s přebytkem“. Ale, ale! Vyrovnané rozpočty sestavoval už Václav Klaus v 90. letech. A přebytek svědčí jen o tom, že ministr rozpočet špatně odhadl, to není žádná zásluha.

A Vaše sdělení, že pan Babiš platí daně a že „všechny jeho firmy působící na území ČR, mají sídlo v ČR“ a že pan Babiš zaměstnává lidi – je velmi smutné: to snad máme děkovat za něco, co je pro slušného člověka zcela samozřejmé? To budeme za chvíli děkovat za to, že někdo nevraždí a neznásilňuje? Ostatně ministr financí by vůbec neměl mít žádné firmy, tak je to v demokratických zemích samozřejmým zvykem – a nakonec to uznal i Babiš, když (ovšem nerad) převedl své firmy do svěřeneckého fondu.

„Obdivuji miliardáře Babiše,“ píšete, „že do toho vůbec šel. Vždyť on nás, ani tuto republiku ke svému životu nepotřebuje!!!!“ – ale ano, potřebuje: jak jinak než od nás a z této republiky získal své miliardy? Kdyby podnikal na Západě, byl by jen průměrný hokynář.

A také mi dovolte, abych vyslovil podiv nad tím, že zemi, v níž zastáváte vysokou státní funkci, označujete za bordel: jste tedy ministr v bordelu. To se ani trochu nestydíte? Píšete totiž, že pan Babiš „klidně může nejen odejít z politiky, ale také může převést všechny své firmy do daňových rájů – tudíž nebude zde platit daně a sám se může odstěhovat třeba do Švýcarska jako Bakala a vykašlat se na tento bordel jménem Česká republika“. Prosím, pokud se s ním někdy uvidíte, laskavě mu vyřiďte, že ho tady nikdo nedrží a že klidně může odejít (a spíše na Slovensko, kde je doma a kde je nejbohatší občan státu, než do Švýcarska). Většina českých občanů si při jeho odchodu jenom oddechne, i kdyby si vzal s sebou celý Agrofert.

Zdá se, že nevíte, že v civilizovaných zemích odcházejí ministři z vlády i při pouhém podezření – ale budiž. Rád uznám, že proti panu Babišovi zatím nejsou důkazy trestně právního charakteru. Ale Vy ve svém exposé vysvětlujete, že šéf vlády, ve které Vy sám zasedáte (!), se podle Vás dopustil velezrady – takže na to jistě důkazy máte. Pane Stropnický, jste povinen, ze zákona povinen, jít v tom případě na policii a podat trestní oznámení!

S pozdravem

František Schildberger,
občan a volič