Kde je nejhůř? No přece tady: Karviná (50 tisíc obyvatel), Sokolov (22 tisíc obyvatel), Most (64 tisíc), Česká Lípa (37 tisíc), Vyškov (20 tisíc), Přerov (42 tisíc), Havířov (70 tisíc) a jediné krajské město v tomto výčtu Ústí nad Labem s 92 tisíci stálých obyvatel… Ano, to jsou města, kam přímo mezi občany vyráží diskutovat ministr vnitra a místopředseda vlády – a hlavně předseda STAN Vít Rakušan. Osm měst v šesti krajích, především v českém a moravskoslezském příhraničí; ve výčtu nenajdeme – a tedy jsou v pohodě – Střední Čechy a Prahu, východní Čechy, Vysočinu, Plzeňsko a Zlínsko…
Dvě debaty už má Vít Rakušan za sebou, v Karviné, kde si prý kromě piva dal i nějaké panáky, a v Sokolově, kdy hned po debatě napsal na webu hnutí STAN, že „už se těší domů, do Kolína…“. Bylo to ovšem tak, jak se dalo očekávat: lidé na pana ministra řvali (i z bezprostřední blízkosti), tykali mu, uráželi ho a provokovali jej – ale také se ptali dobře a k věci; jsme přece jen docela kultivovaný národ...
Celý plán změny komunikace hnutí STAN (i s méně férovým videem z volejbalové nebo jaké šatny s píchnutím do premiéra Fialy) je dílem týmu Michala Repy, marketingového kouzelníka, který se podílel na vítězné předvolební kampani slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a loni i na kampani Petra Pavla.
Mediální ohlas Rakušanových výprav je zatím ÚŽASNÝ, a i když si z nich ovšem může někdo v klidu domova u svého počítače dělat legraci anebo hovořit o podbízivosti a tak podobně – nebo dál pana ministra i na webu hnutí STAN urážet, není možné neobdivovat Rakušanovu odvahu a sílu (i když nenápadná ochranka, a je to tak správné, samozřejmě nechyběla). A rozhodnutí jít přímo tam, kde může čekat nejostřejší reakce a nejmenší podporu; uvědomovali si to myslím i ti, kteří využili příležitost vyřvat se ze své ublíženosti a zloby. 
Lidé v mnoha regionech si připadají ztracení a opuštění – a jsou opravdu ztracení a opuštění, vydaní všanc složitosti světa a každodenní starosti o živobytí i dezinformátorům & podvodníkům nejrůznějšího druhu, Andrejem Babišem počínaje a energošmejdy s levnou elektřinou konče… Lidé mají právo na přímý kontakt s těmi, do jejichž rukou svěřují svůj osud, a ti politici, kteří byli úspěšní, to vždycky věděli. Vzpomeňme jen na autobus Zemák Miloše Zemana nebo na teplického senátora a primátora Jaroslava Kuberu, který dokázal před volbami navštívit úplně všechny hospody ve svém senátním obvodu; a příkladů potvrzujících rovnici „čím více kontaktů s voliči před volbami, tím více hlasů ve volbách“ by se dalo najít více.
Ostatně mezi lidi, i když jen do klidnější Plzně, a ne ve svetru jako Rakušan, nýbrž stále v obleku, vyrazil i Petr Fiala.
Přímý kontakt s voliči potřebují však i sami politikové, napravuje to jejich chování – i myšlení. Příkladem může být výrok Víta Rakušana pronesený v Sokolově, že vláda plánuje stoprocentní ovládnutí ČEZ – výrok, který se dotkl početných malých akcionářů energetického gigantu a vedl k bystré následné omluvě, „v zápalu debaty jsem uvedl nesprávnou informaci a za to se omlouvám“ – i k reakcím v tom smyslu, že nešlo ani tak o nesprávnou informaci, jako o „v zápalu debaty“ prozrazený záměr vlády…
Politika je vždycky riziko.