Důvody k vděčnosti

Myslím, když se dívám na výsledky letošních (2018) komunálních voleb, že máme důvod děkovat a být vděční.
Éra Andreje Babiše sice ještě zdaleka nedozněla,vyhrát ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce je jistě impozantní výsledek, ale sedmiprocentní úbytek hlasů v Praze je podle mého názoru prvním hlášením, že jednou bude líp, a, ano, i Babiš v politice skončí; vždyť, jak sám říká, svůj vstup do politiky „tisíc raz oľutoval“, tak ať zas lituje něčeho jiného. Piráti se stávají stabilní součástí českého politického systému; což považuji (alespoň zatím, než se i piráti zkazí) za dobré. Vesele pokračuje něco, co už tu mělo být před dvaceti lety, totiž postupné mizení komunistů ze scény; letošní komunální a senátní volby znamenají, že KSČM získala zase míň hlasů – a ve dvou největších českých městech, jak v Praze, tak v Brně, už nebude ani v zastupitelstvech. A s neskrývaným potěšením hledím i na pokračující debakl ČSSD. Taky: jen houšť a větší kapky!

 

Praha

A propos Praha: vynikající výsledek! Zastupitelstvo bez komunistů i bez okamurovců (o snaze černé ovce devadesátých let Miroslava Sládka vrátit se na politickou scénu ani nemluvě, taky nula). Vyhrála sice ODS (14 mandátů), což je vliv celostátní politické situace a pro město Prahu to není dobrá zpráva; ovšem koaliční potenciál pražské ODS není velký – a druhá z tradičních pražských korupčních stran, totiž ČSSD, se v očích Pražanů zařadila mezi extremisty a v zastupitelstvu nebude. Kdo v něco takového doufal? Já ne. Ale je to výborné! Čtyři strany mají jen o mandát míň než vítězná ODS: piráti, Praha sobě, sdružení středopravicových stran spojených díky politickému umu Jiřího Pospíšila kolem pražské TOP 09 a taky ANO – ovšem je jasné, že příštím pražským primátorem již nebude žádné další Babišovo alter ego.

 

Brno

I Brno patří k městům, kde vyhrálo ANO, 18 mandátů. A ani se netají tím, jak už se těší na koalici s brněnskou ODS, která skončila se 14 mandáty na druhém místě; to není ta nejlepší věc, která mohla nastat, ale vydržet se to asiže dá. Slogan Brno je boží patrně zabral: lidovci, v Praze téměř neviditelní v širokém středopravicovém uskupení kolem TOP 09, jsou v Brně s 8 mandáty třetí. I v Brně voliči ze zastupitelstva, složeného jen ze šesti stran, vyhnali KSČM. Ovšem Tomio Okamura bude – tedy ne osobně, ale v názvu své strany Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura se 4 mandáty. Zato ze zastupitelstva vypadli zelení, což jsem nečekal, a neuspělo ani hnutí Žít Brno. Toto původně recesistické hnutí po jednom období v politice odchází – patrně do zapomnění; žítbrňáci si za to můžou sami, neb se chovali někdy jako úplní idioti, ani jejich ideologie mi není blízká – ale Žít Brno Brno nesporně oživilo a posílilo na radnici sociální citění. Jeho hlas bude chybět.